Chiński nowy rok – dni wolne od pracy

Nadchodzący Rok Konia wiąże się nie tylko z wielkimi „wędrówkami ludów” na terenie Chin, które praktycznie paraliżują transport publiczny, lecz także z przerwami w pracy wielu chińskich urzędów, instytucji państwowych i uczelni. W praktyce pracodawcy prywatni i sektor usług nie są związani wymogiem wysłania pracowników na świąteczny urlop, warto jednak wiedzieć, które dni zostały przez rząd oficjalnie ogłoszone jako wolne od pracy.

kalendarz Chiński

 W tym roku święto przypada już 31 stycznia. Wbrew dotychczasowej tradycji wigilia święta nie jest wolna od pracy, co z pewnością utrudni Chińczykom powroty do domu.

Oficjalnie wolne od pracy są następujące dni: piątek 31 stycznia, sobota 1 lutego, niedziela 2 lutego, poniedziałek 3 lutego, wtorek 4 lutego, środa 5 lutego, czwartek 6 lutego.

Dodatkowymi dniami pracy będą niedziela 26 stycznia oraz sobota 8 lutego. Chińskie władze nakazują przychodzić do pracy w te dni, by uniknąć urlopów przedłużonych o weekendy i długotrwałego braku pracowników na stanowiskach pracy. A ci będą się musieli pogodzić z mocno skróconym świętowaniem.

Poczytaj więcej nt. Nowego Roku w Chinach

rok konia 2014