Chińczycy na Księżycu – film z lądowania na niewidocznej stronie Księżyca

Chiny dokonały wielkiego wyczynu eksploracji kosmosu. Chińska sonda kosmiczna na początku stycznia wylądowała na „ciemnej stronie Księżyca”: półkuli Księżyca, której nie możemy zobaczyć z Ziemi. Tym samym Chińczycy na Księżycu dokonali czegoś, co nie udało się nikomu nigdy wcześniej. Państwo Środka skutecznie realizuje dążenie do zostania potęgą kosmiczną. W ostatnich dniach opublikowano film z lądowania w kraterze Von Kármána, a także pierwsze panoramiczne zdjęcie wykonane na niewidocznej stronie Księżyca.

Chińczycy na Księżycu

Chińczycy na Księżycu

7 grudnia wystartowała pierwsza w historii misja kosmiczna na niewidoczną stronę Księżyca. Półkula Księżyca odwrócona od Ziemi nazywana jest często „ciemną stroną księżyca” ze względu na to, że z naszej planety nigdy nie jest ona widoczna. Lądownik Chang’e-4 (嫦娥四号, nazwany na cześć chińskiej bogini Księżyca) i łazik Yutu-2 (玉兔二号, Jadeitowy Królik-2) wylądowały 3 stycznia 2019 w kraterze Von Kármána w tej części Księżyca.

Dwa chińskie roboty dokonują na Księżycu pomiarów geologicznych i chemicznych. Celem misji jest również zbadanie powierzchni Księżyca. Łazik sprawdzi między innymi, czy obszar krateru może pomieścić potężny kosmiczny radioteleskop głębinowy lub bazę. Na lądowniku znajduje się również zamknięte pudełko, w którym naukowcy mają nadzieję wyhodować rośliny i jedwabniki. Planowany czas działań Chang’e na Księżycu wynosi 3 miesiące.

Bezpłatna konsultacja

Lądowanie Chińczyków na niewidocznej stronie Księżyca

Dzięki Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) możemy zobaczyć film z lądowania misji Chang’e-4 na niewidocznej stronie Księżyca. Film został nagrany z perspektywy kamery pokładowej. Poniżej zamieszczamy nagranie z pierwszego w historii lądowania na odwrotnej stronie Księżyca:

Chiński Program Eksploracji Księżyca (CLEP) opublikował w piątek pierwsze zdjęcie panoramiczne z tej misji kosmicznej. Zdjęcie wykonano za pomocą kamery terenowej (TCAM) na lądowniku Chang’e-4. Fotografia ta jest pierwszym na świecie spojrzeniem na horyzont z wnętrza krateru Von Kármána na niewidocznej stronie Księżyca. Zdjęcie można zobaczyć tutaj. CLEP ogłosił także, że naukowcy przeprowadzili już wstępną analizę topografii powierzchni Księżyca wokół miejsca lądowania na podstawie zdjęć wykonanych przez kamerę lądowania.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 9