Android w Chinach – jakie aplikacje się sprzedają

Wiele osób myśli, że Google nie jest obecny w Chinach, nie jest to do końca prawda, Google ma biura w Chinach, cały czas prowadzi rekrutacje i prężnie się rozwija. Najpopularniejszy produkt Google, wyszukiwarka, faktycznie jest blokowana w Państwie Środka, warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny produkt ze stajni kalifornijskiego giganta, produktem który w Chich rozwija się z niesamowitą szybkością jest Android, system operacyjny, przeznaczony głównie dla smartfonów i tabletów.

Android-w-Chinach-jakie-aplikacje-sie-sprzedaja

Androida na swoich urządzeniach będzie miało do końca roku 2015 aż 300 milionów mieszkańców Chin, dla porównania jest to trzykrotna liczba użytkowników z USA. W Państwie Środka jest już ponad miliard telefonów komórkowych więc jest jeszcze duży potencjał wzrostu, dodatkowo w roku 2012 Android rósł znacznie szybciej niż Apple’owski iOS. Telefony oparte o system Android stanowią aż 86% nowych telefonów kupowanych w Chinach.

Wielu zagranicznych developerów widząc potencjał rosnącego ekosystemu ma ochotę na kawałek tego tortu, tu jednak przykra niespodzianka, aplikacje z poza Chin pozostają na marginesie, wynika to zapewne z niezrozumienia rynku wewnętrznego przez zachodnich twórców aplikacji. Jednak nie wszystko stracone, jest segment, w którym zagraniczne aplikacje mają aż 70% rynku! Chodzi o gry, Chińczycy również pokochali Angry Birds czy Tample Run (najchętniej ściągana gra w Chinach), tu jest szansa na zarobienie konkretnych pieniędzy. Jak najlepiej monetyzować? Jedynie model freemium, Chińczycy nie płacą praktycznie w ogóle za samą grę, jednak bardzo chętnie kupują wirtualną walutę wewnątrz aplikacji czy dodatkowe etapy, model znany od lat, w Chinach jest dominujący.

Podsumowując, rynek aplikacji Android jest w Chinach gigantyczny a jeszcze urośnie, łatwiej też o przekonanie użytkowników do płatności, jednak tylko wewnątrz samej aplikacji. Eksport do Chin to nie tylko produkty fizyczne, sprzedaż gier na Androida też może być opłacalne.