Aliexpress zakupy – co warto wiedzieć

Darmowa dostawa, szeroka gama produktów z praktycznie każdej możliwej branży, niskie ceny, a do tego jeszcze liczne promocje. To wszystko definiuje źródło sukcesu Aliexpress na międzynarodowym rynku. Nie potrzeba zbyt wiele, by rozpocząć zakupy na Aliexpress. Coraz większa liczba osób decyduje się również na import większych ilości towaru z Chin. Jednakże gdy podejmujemy decyzję o hurtowym sprowadzaniu produktów musimy też pamiętać, że wiążą się z nią dodatkowe obowiązki. W tym celu zebraliśmy najważniejsze informacje, na które należy zwrócić uwagę kupując artykuły z Państwa Środka.

Aliexpress zakupy

Czym jest Aliexpress?

Aliexpress to portal zakupowy B2C oferujący najróżniejsze artykuły poczynając od elektroniki, przez biżuterię, aż po tekstylia. Wyróżnia go przede wszystkim możliwość zakupu małych ilości towaru wraz z opcją darmowej wysyłki. Jakiś czas temu została uruchomiona opcja „Polska dostawa bezpośrednia”, która oferuje bezpłatną wysyłkę, szybki czas transakcji (do 20 dni) oraz, co ciekawe, dodano również możliwość śledzenia przesyłki, dzięki czemu zakupy na Aliexpress stały się jeszcze przyjemniejsze.

Szkolenie: Import z Chin

Zakupy na Aliexpress – o czym należy pamiętać

W poprzednim artykule opisywaliśmy jak krok po kroku dokonać zakupów na Aliexpress. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż w momencie gdy zamawiamy produkty z Aliexpress (i innych podobnych stron, takich jak na przykład Banggood) w celu dalszej sprzedaży na terenach Polski, musimy mieć założoną działalność gospodarczą.

Dodatkowo do wykonania odprawy celnej sprowadzanych przez nas towarów z Chin musimy posiadać numer EORI. Samo ubieganie się numeru jest bezpłatne, jednak należy pozyskać go przed dokonaniem pierwszej transakcji.

Oprócz tego warto również uzgodnić z chińskim kontrahentem wystawienie faktury handlowej. Jest to bowiem forma deklaracji celnej służąca do wykonania pełnej odprawy. Dowiedz się więcej o dokumentach wymaganych przy imporcie z Chin.

Ponadto bez względu na to, jaką ilość towarów sprowadzamy z Chin zawsze trzeba opłacić VAT i cło. Wszystkie stawki znaleźć można za pomocą systemu ISZTAR.

Zakupy na Aliexpress – czego warto unikać

Sprowadzając towary z Chin z konkretnej branży np. kosmetycznej lub zabawek dla dzieci (które ogranicza między innymi dyrektywa zabawkowa), obojętnie czy do użytku prywatnego czy do dalszej sprzedaży, warto zwrócić uwagę na jakość importowanych produktów. Jeśli nie mamy pewności odnośnie standaryzacji i certyfikacji konkretnego towaru lub obawiamy się czy będzie on bezpieczny dla naszego zdrowia, lepiej w takim wypadku zrezygnować z jego zakupu. Wiele produktów przed wprowadzeniem na rynek europejski musi posiadać odpowiednie certyfikaty i oznaczenia. Warto więc wiedzieć, które z nich musza być opatrzone CE, a które takiego oznaczenia nie potrzebują.

To samo dotyczy towarów opatrzonymi markowymi znakami towarowymi, na przykład produkty Apple (takie jak iPhone). Importując „podrabiane” towary jesteśmy narażeni na dodatkowe kary w przypadku kontroli celnej naszej paczki. Warto więc przed kliknięciem „buy now” dokładnie rozważyć wybierany artykuł. Chcesz dowiedzieć się jakie produkty cieszą się obecnie największą popularnością na polskim rynku? Sprawdź co warto importować i ile można na tym zarobić.

Jeżeli wciąż posiadasz wątpliwości odnośnie wybranego towaru, możesz zdecydować się na zakup kilku próbek.

Pragniesz rozpocząć import z Chin i chcesz uzupełnić swoją wiedzę? Zapraszamy na nasze szkolenia na których dokładnie omawiamy obowiązki importerów pragnących sprowadzać większe ilości towaru z Chin.

Poznaj lepiej inne chińskie portale zakupowe

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2